Просторове планування у Швейцарії: концепції та деталі

Лукас Бюльман (директор консультаційного бюро і швейцарської асоціації просторового планування VLP-АВПАУ), Франк Аргаст (професійний планувальник, президент об'єднання швейцарських планувальників, будівельне відомство Цюріха) у серпні 2016 року опублікували статтю «Основні задачі та проблеми просторового планування у Швейцарії» у швейцарському виданні nzz.ch. Наводимо український переклад, здійснений Платформою розвитку міст, російського перекладу цієї статті з блогу російського урбан-блогера Олександра Мостового.  Пояснення до статті дано швейцарськими фахівцями вищого рівня.

Зараз не вистачає добре підготовлених планувальників, які могли б допомогти кантонам і громадам розвивати свої населені пункти відповідно до закону. Термін «просторове планування» для багатьох звучить екзотично і часом навіть асоціюється з космічним простором.

«Ви працюєте планувальником простору? Чи займаєтесь внутрішньою обробкою приміщень?» Нам вже ставили подібні питання. А також: «Ага, просторове планування – тепер Швейцарія турбується ще і про космічний простір». Такі питання означають, що суспільство навряд чи розуміє, що це таке і чим відповідно займаються фахівці з планування.

До того ж планування або розвиток простору – добре чи погано реалізоване, або не реалізоване зовсім, – скрізь навкруги. Воно задає типові умови для просторового розвитку нашого суспільства і економіки. (Дуже важливо, зверніть увагу на зв'язок з економікою –, прим. А.М.) Планувальники і планувальники простору піклуються про те, щоб організувати населені пункти, а також транспортно-енергетичну інфраструктуру за принципами раціональності, економічності, пов'язаності і стійкості.

Нехтування роботою з молодими фахівцями

Зараз характеристика професії маловідома. Протягом довгого часу в Швейцарії нехтували роботою з молодими фахівцями. Щорічно швейцарському ринку додатково потрібно приблизно 100-120 добре підготовлених фахівців з просторового планування, що в два рази перевищує фактичну кількість підготовлених кадрів. Щороку лише близько 60 випускників, в основному чоловіки, отримують повноцінні, згідно з реєстром професій, спеціальності в області просторового планування.

Брак фахівців такий великий, що багато студентів вже після закінчення бакалаврату йдуть працювати в приватні планувальні бюро або в керуючі муніципальні органи. І через величезну нестачу робітничих кадрів всередині країни доводиться залучати іноземних фахівців, насамперед з країн-сусідів. Дефіцит персоналу пояснюється скороченням пропозицій професійної освіти в 90-х роках, з одного боку, і сильно збільшеним попитом з іншого.

Вже минули ті часи, коли планування громад обмежувалося переважно окремими забудовуваними районами. З прийняттям у 2013 році переглянутого варіанту закону про просторове планування на народному голосуванні (Stimmvolk 2013) розвиток населених пунктів повинен бути організованимо відповідно до нього.

Врізка з поясненням взята у Swissinfo про голосування (прим. А.М.)

Скорочення площі забудови.

Набагато менше громадськість дебатувала про два інших федеральних питання референдуму 3-го березня, а саме, питання про внесення змін до швейцарського «Закону про районування та земельний кадастр» ( «Raumplanungsgesetz»), а також пропозицію про введення в Федеральну конституцію країни спеціальної «сімейної статті».

Нагадаємо, що перше питання стосується проблеми все більшого дефіциту вільних земель при неухильному зростанні попиту на житлову та іншу нерухомість і загрози перетворення Швейцарії в бетонну пустелю.

Народу пропонується оцінити, наскільки розумним було б різко скоротити площу, що відводиться під забудову земель, пригальмувавши процес захаращення Швейцарії житловими будинками, автобанами і безликими торговими центрами.

Пропонується також виплачувати компенсації власникам, чиї ділянки будуть змінювати свою зональну приналежність і переводитися в розряд будівельних земель. Якщо ж при цьому землевласники отримуватимуть прибуток в результаті зростання вартості такої землі, то тоді 20% від цього прибутку будуть відраховуватися як податок до бюджетів кантонів і общин (комун).

Модернізований таким чином закон покликаний стати «контрпропозицією» на так звану «ландшафтну законодавчу ініціативу», висунуту природоохоронною організацією «Pro Natura».

Ініціатива вимагала взагалі введення жорсткого мораторію на процес перепрофілювання земель природного, сільськогосподарського та іншого призначення в категорію земель під забудову. У разі, якщо народ погодиться із запропонованими урядом змінами в «Законі про районування та земельний кадастр», то тоді «Pro Natura» обіцяла відкликати свою «ландшафтну ініціативу».

За даними опитувань, проведених на замовлення «SRG SSR», за ці пропозиції виступають 59% опитаних. Андреас Кейзер. Swissinfo

Замість того щоб далі розширювати території і сільськогосподарські землі населених пунктів, слід розвивати вже наявні забудовані зони всередині них. У Швейцарії стало недостатньо придатних для людей територій, тому необхідно більше компетентних планувальників, здатних професійно розвивати кантони і громади. (Один із доказів того, що ефективність будь-якої великої країни, включаючи США, просто дорівнює нулю в порівнянні з Конфедерацією, де з особливою дбайливістю ставляться до власної землі. У них просто немає таких цілей, прим. А.М.)

В епоху зростаючого населення, інтенсивного міграційного руху, високої мобільності і збільшується урбанізації великі і очікування від просторового планування. Для того щоб провести вміле планування, придатне також для майбутніх поколінь (В рамочку і на стінку, прим. А.М.), необхідні не просто додаткові кадри, а міждисциплінарна команда фахівців, які повинні не просто мати природничі й технічні можливості, а й знати суспільні зв'язки, вміти керувати проектами з безліччю найрізноманітніших учасників і знаходити шляхи вирішення конфліктів.

Наприклад, коли мова йде про ущільнення, питаннях рівня шуму, транспортні проблеми, захист ландшафту та інші спірні моменти, які стосуються просторового планування і складають щоденні турботи планувальника.

З огляду на проблеми з молодими кадрами, провідні швейцарські союзи, вищі школи і університети, що відносяться до просторового планування, вирішили діяти і прийняли хартію про підтримку молодих фахівців в цій сфері. Своїм підписом під даною Хартією про підтримку молодих фахівців в швейцарському просторовому плануванні вони зобов'язалися посилити, а також координувати підготовку і подальше навчання з метою підвищення кваліфікації просторових планувальників, спираючись на сучасну кваліфікаційну характеристику спеціальності.

У професійних інформаційних центрах, в школах і організаціях, що мають відношення до планування, слід розповідати про кваліфікаційну характеристику та культуру просторового планування. До того ж, слід виділяти більше навчальних місць. І, звичайно ж, на самих фахівцях з планування лежить відповідальність за те, щоб зробити переваги точного планування очевидними для кожного. Якісне просторове планування має на увазі дбайливе поводження з землею і поліпшення якості населених пунктів.

Ключова роль в політичній дискусії

Просторове планування відіграє ключову роль в сучасній політичній дискусії, хоч і існує нестача добре підготовлених планувальників, здатних забезпечити кантонів і громадам гарантоване законом розвиток. Якісне просторове планування працює з довгостроковими моделями розвитку, які отримають широку підтримку у сучасного населення, але при цьому будуть достатньо гнучкими для того, щоб зуміти організувати простір відповідно до запитів майбутніх поколінь. Компетентний планувальник (або планувальниця) рахується з місцем, його культурою будівництва, жителями і користувачами, і їх уявленнями. Саме такі професійні і гуманні планувальники нам і потрібні.

NZZ, Август 2016

 

Олександр Мостовий: Сподіваюся, що стаття вам сподобалася. Зверніть увагу на те, що незважаючи на відмінності наших країн, проблеми одні й ті ж. Питання не в горезвісному менталітеті, а в психології людини, в психології бізнесу. Тепер поговоримо про нас і тому, що потрібно запозичувати у конфедератів.

Росія і пострадянський простір

Так виходить, що сьогодні в Росії відсутнє розуміння просторового планування. Можете сперечатися, але фактично 100% ринкова економіка, як я вже говорив, лише в Росії, Україні і в Китаї. У розвинених країнах інвестор підпорядковується державі, а не навпаки. У перерахованих країнах можна готувати будь-які міські проекти, але все закінчується, коли бізнесмен хоче вкласти свої гроші в забудову або торгівлю. Без різниці, легально або нелегально. Суть не міняється. Все летить в сміттєву корзину.

Результатом є розростання великих міст пострадянського простору і згасання периферії. Дуже добре розходження підходу Швейцарії і Росії помітно з повітря. Навіть під час польоту через центральні райони країни зі стартом з Москви дуже добре видно саму столицю, її щільність. Решта території виглядають абсолютно безгоспними. Окремі населені пункти занадто розрізнені і дрібні. Питання навіть не у відсутності доріг або якості самих будівель.

Таке планування територій веде до краху і явної неконкурентоспроможності країни і її народного господарства. В умовах федерального виділення коштів населені пункти і фабрики можливо мають шанс на життя. Але по відношенню до розвинених країн Європи і Азії шансів просто немає. Утримувати територію з таким підходом згубно. І по суті за останні 25 років ми спостерігаємо її омертвіння. В якійсь мірі, при цьому підході до планування міст, федералів зрозуміти можна. Тому знищуються школи, дитячі сади, електрички і т.д. Так чи інакше це розуміли і в СРСР. Тому газу і каналізації не було тоді, немає і зараз.

США

На такі ж граблі наступили США. А оскільки ми 70 років будували пародію на США під іншим прапором, то косяки вийшли пристойніші. Сьогодні в США містобудування точково починає міняти підхід в сторону німецького та швейцарського. Особливо це стосується громадського транспорту і залізниць. До речі, американці щойно прийняли за зразок політехи Швейцарії. На вищому рівні визнали, що підготовка технічних кадрів в Конфедерації набагато краще американської. Чи варто згадувати про те, що деякі зразки штатівської військової техніки насправді є швейцарськими, які виробляються американцями за ліцензією. Сенс копіювати країну, яка не є технологічним і економічним лідером в області інтенсифікації та ефективності, а заробивши купу проблем намагається зібрати з миру по нитці?

Підхід Швейцарії

Принципово інший. Розвиток людиноорієнтованих малих і середніх населених пунктів в межах чітко визначених рамок з потужною інфраструктурою, комунікаціями і транспортною системою. Населені пункти розташовуються в межах декількох кілометрів. Чіткі рамки прописуються в стратегії планування кожного міста. За межами урбанізованої частини міста, змальованої в плані, будувати не можна. Повинна бути чітка межа між міським способом і сільським. Вона теж позначена в плані. Занедбаної землі бути не повинно. В першу чергу це планова економіка (не плутайте з радянської), яка задає чіткі рамки інвестору.

Не інвестор відкриває ногою двері муніципалів, а муніципали стукають по голові інвестора, якщо йому заманулося побудувати або пробити свій проект не так як це вимагає генеральна стратегія.

- Зони будівництва визначає муніципалітет в особі швейцарських планувальників з освітою світового рівня (від державних, до приватних, які займаються містом). Ось тут можна, а тут не можна.

- Поверховість визначає муніципалітет спільно з планувальниками і законом, який не дозволяє закривати вид іншим людям і спотворювати історичну забудову.

- Архітектуру визначає муніципалітет і швейцарські планувальники.

- Наявність парковок і їх кількість визначає муніципалітет. При слові ХОЧУ МЕНШЕ або НЕ ХОЧУ інвестору легко влітає не місце в журналі Форбс, а відпочинок в комфортабельних швейцарських в'язницях. Гість, який спочатку піднявся на нелегальній торгівлі, маршрутках, а потім на будівництві гігантських ТЦ і житлових крисятників – це не про швейцарського бізнесмена.

Це питання національних інтересів, безпеки держави і громадян.

Дуже важливо те, що швейцарські планувальники підходять до роботи з позиції людської масштабності міста та інших населених пунктів. Людина повинна мати в пішій доступності все необхідне. Сюди входить радіус якісного охоплення територій і масштабність міської забудови, включаючи інфраструктуру.

Два кола

Перше коло. Чим далі людина легко може пройти пішки, тим якісніше цінується робота планувальника. Тобто ніяких перешкод, які знижують мобільність людини.

Друге коло. Чим простіше і далі людина може проїхати на громадському транспорті за певний проміжок часу, чим ширше охоплення всіх територій в радіусі, тим вище цінується робота планувальника.

Обидва кола неможливі без створення потужної зливової каналізації без калюж і підтоплень. Ніяких "дві години почекайте" неможливі. 5 хвилин Навіть. Навіть у сильний дощ взуття людини під парасолькою повинне бути сухим. Вода повинна відводитися там, куди вона потрапляє. Негайно і постійно. Ніякі "місячні" швейцарців не цікавлять і не повинні цікавити нас.

Масштабність міської забудови та інфраструктури

Будинки повинні бути малої поверховості. Квартир в кожному окремому житловому будинку має бути приблизно від 4 до 20 в залежності від статусності нерухомості. Вулиці повинні бути компактними. Чим менше проїжджа частина, тим краще. Підвищується плинність потоку (і це у них прописано на папері), в тому числі автомобільного, і вирішуються завдання "двох кіл". Зменшення швидкості руху. Щогли освітлення, елементи інфраструктури, знаки і т.д. повинні бути компактними. Не людина заради інфраструктури, а інфраструктура заради людини.

Особливо актуально для Омська. В історичному центрі з ажурною архітектурою швейцарці відмовилися від масивних класичних стовпів з освітленням. Вибираються компактні ліхтарі людського масштабу в мінімалістському стилі. Вони не кидаються в очі, але чудово виконують свою функцію. Людина відчуває себе не мурахою серед таких ліхтарів, а людиною, для якої існує ця вулиця і ці ліхтарі. Одночасно, ліхтарі та інші елементи не відтіняють собою архітектуру і структуру вулиці. Це дуже важливий момент.

Завдання інфраструктури розступитися перед людиною, що йде по тротуару і затулити ЇЇ (не порушуючи СТАНДАРТИ швейцарии) ТОДІ, коли це необхідно для її безпеки. Наприклад, стовпи "вкарбовуються" до бордюру на тротуарі з боку газону або будинку, але острівці безпеки на пішохідних переходах оснащуються потужними, але естетично продуманими і компактними товстостінними болванками.

Натуральні оздоблювальні матеріали кращі, але вони не є самоціллю швейцарців. Їх використання раціонально і ніколи не є результатом бажання показати розкіш або надлишок грошей. Справжня мета полягає в створенні на 100% безпечної і привабливої інфраструктури. Вона приносить місту принципово інші гроші.

Дуже важливо розуміти відмінність Швейцарії від багатих арабських країн. У першому випадку інфраструктура створюється для заробляння грошей непрямим шляхом. (Залучення інвесторів, білих комірців, людей з грошима, туристів) У другому випадку інфраструктура створюється як результат легких грошей з метою показати розкіш. Тому наше завдання вивчати перший, якщо ми хочемо злізти з нафтової голки.

Суспільство і просторове планування на пострадянському просторі

Сьогодні активні люди, починаючи від звичайних блогерів і закінчуючи муніципалами, дивляться "як там у них в Європі" і намагаються перейняти деталі, елементи візуалізації. За великим рахунком це на 60% корисніше, ніж тупцювання на місці з радянським багажем. Але якщо дивитися тверезо, то процес аналогічний заміні сидінь, рульового управління і системи охолодження на автомобілі ЗАЗ-968. Для кінофільму згодиться, але Порше не вийде. Потрібна принципово інша платформа, вузли і агрегати.

Аналогічно і тут. Важлива стратегічна робота. Якість робіт і локальних проектів, безумовно важливі. Але з урахуванням відсутності правильного швейцарського просторового планування вони майже нічого не варті. А в умовах, коли ви робите добре, а інвестор, нелегальний торговець і недоархітектор гробить міста, робота може піти в мінус. Це приблизно, як ви міняєте двигун ЗАЗ на Порш, а "інвестор" встромляє гальмівну систему від Руссо-балта. Кінцевий продукт називається ЗАЗ "лечу в канаву".

Питання, звичайно, сьогодні більше не до муніципалів, а до суспільства, яке повинно створити попит на "Швейцарію". Муніципалам простіше зібрати валізи і махнути в саму Швейцарію з сім'єю, ніж будувати тут з інвесторами і торгашами. А ви б так не вчинили? Сьогодні муніципали навіть з хорошими намірами не можуть протистояти самотужки "100% ринкової економіки" з її пробивним "інвесторами".

Питання не в "заборонити і покарати". Питання в вивченні швейцарського досвіду, знань і його поширення в суспільстві і наукових закладах.

Тепер трохи особистого фотоматеріалу для наочності

Швейцарія з літального апарату. Видно населені пункти і їх рівень розвитку, збалансованість, вплив залізниці, трасування вулиць. Уздовж залізниці в Росії практично завжди безнадія і відсталість. У Швейцарії завжди навколо залізниці кипить життя. Не плутати зі словом коптить, так? Якісне житло, фабрики, великі виробничі організації служби для юридичних осіб.

Дивишся з вікна поїзда, всюди кипить життя. Ось там роблять будівельні матеріали, ось тут медтехніку, тут відомий світовий концерн, тут ремонтують автобуси, а тут створюють витяжні системи... У Росії залізниця просто не використовується. На пострадянському просторі залізниця сьогодні являє собою негативну територію. ЄС виділяє кошти на її модернізацію новим країнам-членам з спеціальних структурних фондів.

Необхідно переглядати підхід, міняти поїзди, перони, будувати системи мініТПВ. Радянська система в цьому плані абсолютно збиткова. Починаючи з висоти перонів, рівня шуму і закінчуючи відносинами зі звичайним громадським транспортом. У Швейцарії створення / модернізація мініТПВ з невеликою ЖД станцією коштує близько 9,5 млн франків. Це дозволяє будувати ось такі чудові містечка.

Скрізь життя. Так люди люблять свою Батьківщину і землю. Під життям я маю на увазі найбільш ефективне і привабливе розвиток земель.

Це СТОЛИЦЯ Швейцарии. Її б могли забудувати як Москву або Київ, виснажуючи всю країну, але завдання грамотного планувальника створити коридор, по якому земля буде розвиватися. Насправді столиця від цього тільки виграє. Люди привозять сюди свої гроші, не дивлячись на крах швейцарської банківської системи. Великі гроші. Вони набагато більше того, що може урвати забудовник або торгаш, який бажає поневолити місто, створивши нелегальну вуличну мережу. Поки суспільство підтримує ці тенденції, неможливо побудувати "Швейцарію".

Планувальники Конфедерації чітко прописують в територіальній і транспортній стратегії таке поняття як "межа урбанізованого простору". Не можна, навіть якщо дуже хочеться. Той, хто зазіхне, буде зрадником Швейцарії.

Це дозволяє створити привабливий простір, єднання городян з природою. Людина не відірвана від природи, як в містах США. Вона його оточує, досить лише проїхати або пройти 2-6 кілометрів. Земля облаштована. Занедбаних або транзитних земель немає. У Росії може бути так само. До речі, це додаткова підтримка сільського господарства. Можна жити на природі в малоквартирних будинку і 5-10 км проїжджати до міста на комфортабельному Штадлері. Тому люди живуть довше.

Архітектура охороняється законом. Ніхто не має права робити всупереч швейцарському плану. Зверніть увагу, в історичному центрі всі будинки старі, навіть колір приблизно однаковий. Смарагдове місто. Нелегальній торгівлі в Швейцарії давно оголошена війна. Вся торгівля на перших поверхах. В цьому плані рішення Собяніна непопулярне, але правильно і необхідно. На жаль, не надто активно виконується.

Архітектура нових районів виключно модерн. Ніякої жалюгідної пародії на класику. Хочете класику, купуйте історичний будинок і вкладайте гроші. За тим стандартам, кресленням і часто з тими ж матеріалами, якщо вони тепер не заборонені як азбест, включаючи хрізотіловий. Так будували і в СРСР в епоху конструктивізму, а тепер випалюють в прямому сенсі.

Муніципали, планувальники і офіційні архітектори вирішують, що будувати і як. Що повинно знаходитися за межами двору на вулиці.

А що всередині. Усередині двори без машин. Наші "інвестори", торговці, чиновники і їхні найближчі родичі дуже цінують такий підхід в Швейцарії. Квартири розходяться як пиріжки, навіть незважаючи на пекельні ціни.

А це пункт ремонту і зберігання сміттєвих систем, які були зображені на фотографії вище. Ця система дозволяє заощаджувати купу грошей державі! Для жителів теж одні плюси. Ніяких бомжів, щурів і смороду.

З вулиць можна вичавити максимум. Це ідея "компактного міста". Вона прописана в стратегії розвитку швейцарців. Можна налаштувати Крисятник з проспектами. Але тоді економіка і країна зачахне. Для розвитку необхідний людський масштаб вулиць. Тут зручно ходити, їздити, просто знаходитися. Будинки, інфраструктура, компактність. Торгаші не пристають і не псують вигляд міста. Сюди їдуть туристи, везуть гроші. Зверніть увагу на ліхтарі. А могли б шиканути як в Омську! Але Цюріх не такий багатий, щоб бути марнотратним.

МініТПУ без торгівлі. Вся торгівля і реклама вичищена розпеченим залізом. Завдання у транспортної системи і торгівлі прямо протилезне. Торгівля паразитує на транспортних і основних пішохідних потоках, знижуючи ефективність роботи транспортної системи. Тому торгівля тільки на перших поверхах. Не для того швейцарці по мільйону тролейбуси закуповують. Тут на зупинці і трамваї, і тролейбуси. Найважливіша глава серйозних робіт швейцарських планувальників.

Навіть з маленьких вуличок можна вичавити максимальний ефект. Чим вони і займаються. Дешеві матеріали. Основні гроші вкладені в якісні комунікації.

На пострадянському просторі в подібних місцях зазвичай смітники і мертва земля. І тут швейцарці вичавлюють всі соки. Це приносить плоди. Поруч купа пристойних готелів. Омича здається у вас є аналогічний за красою міст? Зберігайте його.

Завдання інфраструктури підтримувати компактність міст, людський масштаб. Дивлячись на ці фотографії здається, чого переживають швейцарці? Але вони завжди в пошуку і розвитку. Не можуть люди сидіти на дивані і обговорювати інші країни. Вони хочуть жити майбутнім, творити його, одночасно захищаючи пам'ять предків і їх спадок. І не на папері або в промовах у свята, а на ділі.

Інфраструктура розступається перед пішоходом. А потужна лівнева каналізація гарантує задоволення в будь-яку погоду. І люди везуть гроші!

Щогли освітлення. Ніяких кожухів, що заважають проходу. Всі стовпи утискують до стіни, розступаючись перед людиною. Розумієте, що треба робити?

Органічність транспортнооріентірованних вулиць і об'єктів різного призначення. Справа трамвайне депо. Нове трамвайне депо, так? Те, що будують сьогодні в Києві і Москві для житла це ганьба по відношенню до архітектури цього швейцарського депо. Знову ж, ніякої нелегальної торгівлі.

Ризикніть знайти ліхтарі освітлення. Підказую. Модерн, по центру фотографії на тому боці вулиці. На ньому знак, що забороняє парковку. Велетенські ліхтарі відтіняють вулицю, не принижують і не принижують людину, тому вони від них відмовилися. Масштаб і дизайн привабливий. Люди дивляться в майбутнє, заради дітей. Ніякі об'єкти не заважають пішоходам. Нічого зайвого, тільки необхідне для комфорту.

Всі роботи виконуються так, що поруч можна не відчувати муки.

Саме так повинен виглядати ідеальний пішохідний перехід по SNnorm і TEDnorm. На поточний момент з усього що я бачив на пострадянському просторі максимально до нього наблизився Омськ! Польща, Литва і Україна поки відпочивають. Хто ризикне зробити точну швейцарську копію?

Тільки магазинам на перших поверхах дозволяється виставляти продукцію на вулицю. Решта нелегальної вуличної торгівлі за 100 років викошено як клас. Інакше Африка. Виняток тільки вуличні ярмарки вихідного дня. А ось і новий ліхтар. Встановлено в 2014-2015 роках, разом з точковою реконструкцією вулиці. Тоді ж зробили решітки і обрамлення для дерев, висадили нові.

Торгівля в транспортній системі відсутня. Виняток тільки центральні міжнародні вокзали, де стоїть завдання зняти залишок валюти з іноземних туристів.

Хочете чи ні, але необхідно розуміти культуру торгівлі. Сьогодні це стосується всього пострадянського простору. Всі ці ломбарди, ларьки і інший непотріб треба прибирати. У Варшаві взагалі біда. Уже в Москві немає стільки мотлоху-прибудов з ломбардами як в Варшаві. Місто треба чистити. Ганьба.

Найважливіша підзадача стратегії планування – створення безбар'єрного середовища. Доступність для людини. Саме тому не можна піднімати об'єкти над землею, як це сьогодні роблять з деревами в Москві. Дерево має рости в землі, а земля повинна бути прикрита гратами або галькою. Навіть якщо тротуар широкий, підняті ділянки виглядають візуально некомфортно.

Культура прибирання.

Якість робіт і перевага швейцарських стандартів, в тому числі TEDnorm 2015 року, який ви завжди можете завантажити безкоштовно і використовувати в своєму місті.

Процвітання буде тоді, коли до кожного клаптика своєї землі буде увагу таке ж, яке забезпечена людина проявляє до своєї квартири або заміського будинку під час ремонту або будівництва.

Попередній переглядДолученняРозмір
ted-norm_2015.pdf17.73 МБ

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.