Як змінився московський транспорт за 6 років

Олександр Шумський, керівник проекту «Пробок.нет» у своєму блозі проаналізував звіт мосоковського Дептрансу про розвиток основних видів транспорту, безпеки руху та інших показників.

 

Спочатку про дороги, пробки і ДТП.

Зовсім непоганими є показники зростання на 13% середньої швидкості в місті з 45 км / год до 51 км / год. Зараз це здається чимось природним, але ще кілька років тому швидкість в місті падала, і зупинити це падіння здавалося якимось надприродним досягненням.
 
При цьому кількість ДТП скоротилася аж на 46% (правда незрозуміло, чи мається на увазі  всі ДТП або тільки з постраждалими. Адже останнім часом багато аварій просто оформляються по європротоколу і ніде не враховуються).
 
Для багатьох улюблена тема - платна парковка. Всього в місті працює 81 тисяча платних паркувальних місць. Взагалі Москва була останньою європейською столицею, де за парковку не брали гроші. Навіть в Мінську і Києві до цього вже давно прийшли. А як кажуть деякі фахівці: "немає нічого дорожчого для міста, ніж безкоштовна парковка". Суть в тому, що хтось точно за це платить.
 
 
Раніше це робили пішоходи, прокрадиваясь між брудними машинами на тротуарах і переходах. Потім платили пасажири громадського транспорту, який стояв в пробках, продираючись крізь машини, поставлені в 2-3 ряди. Здавалося, це замкнене коло. Досить швидко москвичі звикли і навчилися платити або за парковку, або штрафи за несплату. Виявилося, що простіше дотримуватися правил, ніж їх порушувати.
Для прикладу знак  3.27. Реально в 2010 році на нього ніхто уваги не звертав, водії прям відмахувалися від нього: "теж мені знак". А зараз - це найнебезпечніший знак. 
 
 
Для наведення порядку приходить евакуація. Страшне слово, яке теж увійшло в наш побут останні кілька років. 1000 евакуйованих машин на добу на самому початку запуску проекту, і ось, через якийсь час, водії швидко навчилися дотримуватися правил паркування. Так, знову ж було багато нерозумінь (коли машини тягли через те, що вона стояла не паралельно, а перпендикулярно, наприклад, хоча місце широке), Держдумі довелося навіть написати спеціальну поправку, що евакуювати можна тільки, якщо є додаткова табличка: працює евакуатор. Були дикі черги, щоб забрати свою машину зі штрафстоянки.
 
 
Зараз ці проблеми врегулювали. Полягали, здавалося, нескінченні суперечки, і Москва, в цілому, пройшла це питання швидко - всього за 4 роки. Тепер же правила евакуації здаються досить цивілізованими і зрозумілими. Дилема була проста: або швидко навести порядок не без помилок, або розтягнути цей процес років на 10 з незрозумілим результатом. 
 
До речі, з появою платного паркування залишилася остання лазівка, як за неї не платити. Водії, які вважають, що вони найрозумніші - просто знімають номери. Поки закон ще дозволяє це робити на парковці (а не в русі), але скоро і цю лазівку закриють, і чисто московська фішка все ж піде в минуле.
 
 
Реформа таксі.
Це здавалося неможливим, але легальне таксі просто витіснило нелегальне. Розвиток сучасних електронних систем зробило роботу офіційних машин економічно вигіднішою. За 6 років пасажиропотік зріс в 19 (!) разів до 600 тисяч поїздок щодоби.
 
 
Найцікавіше, що москвичі вже і не помічають, як стало просто і зручно дістати смартфон і через кілька хвилин сісти в офіційне таксі. До хорошого швидко звикаєш, і це здорово. Тільки в Москві вже 74 тисячі легальних таксі (в 10 разів більше, ніж в 2010 році), а середній час подачі скоротився  з 30 до 7 хвилин. Ось вам і тиха революція.
 
Каршерінг.
Абсолютно дика для російського слуху назва набирає популярність.  Всього за 1,5 року в місті з'явилося 5 таких компаній, а кожен день відбувається 7 тисяч поїздок на їх авто. Начебто небагато в порівнянні з метро, ​​але ...
 
 
Але в звіті Дептранса не виявилося найголовнішого пункту, найголовнішого тренду останніх років - відмови від автомобіля, як від обов'язкового атрибута успішного москвича. Раніше здавалося, що якщо тобі 30 років, ти - пристойний менеджер в офісі, то мати хоча б Форд Фокус треба обов'язково. Тепер же цей постулат звучить абсолютно дико. Машину мати стало дорого, але з'явилися і інші зручні і недорогі способи пересування. Ось ця тиха революція свідомості варта окремої згадки.
 
Подія року: МЦК.
Ніхто не міг припустити, що Московське центральне кільце можна так швидко розкачати. Було відразу запущено 54 км кільця і ​​31 станція. Формально нова залізяка стала гілкою метрополітену (14-ю за рахунком), що цілком заслужено, бо якість поїздів всім пасажирам прийшла до душі, як і ідея першого безкоштовного місяці для москвичів. Це виявилося найкращою промо-акцією для залучення нових пасажирів. Щодоби 310 тисяч пасажирів перевозить МЦК, непогано для початку.
 
 
До речі, тільки в 2016 році побудували 5 нових станцій звичайного метро, з 2010 року - 23 станції. Кажуть, за швидкістю будівництва підземки йдемо на другому місці в світі (поступаючись лише Китаю).
 
Автобуси ростуть. До 2010 року невблаганним був тренд на зниження кількості перевезених пасажирів на наземному громадському транспорті. Укупі з тим, що було описано  вище (мати свою машину круто, їздити на автобусі ні), все більше і більше людей намагалися уникнути можливості стояти в пробках в задушливих і старих автобусах і трамваях, та ще й без кондиціонерів.
 
 
За останні ж роки тренд переломити вдалося, і пасажиропотік зріс на 4% (2,4 млрд. пасажирів на рік). Це гігантське досягнення після десятиліть неухильного падіння. Причому економічно активних пасажирів виросло відразу на 45% (в метро тільки на 22). Це говорить про те, що в автобуси вдалося повернути те покоління, яке намагалося забути про них, як про страшний сон.
 
Всього було куплено 6,5 тисячі нових автобусів, час очікування в центрі скоротилося в два рази - до 8 хвилин. З'явилися зручні програми, типу Яндекс.Транспорт. Тепер можна з дому спланувати, коли виходити до зупинки, щоб не стояти там 20 хвилин на морозі.
 
Втім, за ці роки так і не було побудовано жодного кілометру нового трамваю. Були вдалі приклади відновлення старого руху на Лісовій вулиці і на Соколі, але формально це було зроблено на місці старих шляхів. А ось нового трамваю чекають у багатьох районах столиці. Це пов'язано з десятками проблем, багато в чому юридичних (застарілих ГОСТів), але факт поки таким і залишається.
 
 
Хоча місто стало активно оновлювати і трамваї. Наприклад, знаменита Pesa, яка ходить у Північно-Західній частині Москви дуже полюбилася москвичам.
 
 
Ще один момент турнікети в громадському транспорті. Позиція всіх експертів сходиться в одному - їх треба терміново прибирати, інакше зробити громадський транспорт по справжньому зручним не вийде. Місто втрачає колосальні гроші і час на те, щоб відловлювати в принципі невелику кількість  зайців. Більшість дисциплінованих пасажирів платять своїм часом і зручністю за меншість.
 
В минулому році були ще дві знакові події. По-перше, місто стало дійсно відмовлятися від маршруток. Оскільки робити це стали кожного дня, то в багатьох районах ситуація стала тривожною. Наприклад, з Браїлів маршрутки прибрали, а автобусів якось не додалося, щоб не говорили в Мосміськтрансі.
 
По-друге, тема тролейбусів. Їх число скоротилося в центрі в рамках програми благоустрою. Це викликало багато суперечок у громадськості і пасажирів. Але як запевняє московська влада, це все ж необхідний крок.
 
В цілому ж ситуація виглядає дуже привабливою. У місті вже діють 249 км виділених смуг для автобусів і тролейбусів, є план відокремлення всіх трамвайних шляхів. З 2016-му році запущена нова система "Магістраль" з новими смугами для громадського транспорту, з'явилося два наскрізних проїзди через Садове кільце (на Петрівці і Барикадній). Це великі і знакові події.
 
 
До речі, за всі описані вище досягнення в минулому році Москва отримала дуже престижну нагороду ITF Awards в категорії «пасажирський транспорт» за значне поліпшення дорожньої ситуації в місті. 
 
 
Завантажити та ознайомитися з презентацією Дептрансу можна тут

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.