Велосмуги призводять до збільшення швидкості автомобілів

Завдяки створенню велосмуг в Нью-Йорку збільшилася швидкість дорожнього руху. З 2007 року в Нью-Йорку було побудовано 50 кілометрів безпечних велосмуг. Під безпечними в цьому випадку розуміються виділені велосипедні смуги, відгороджені від основної траси зоною для паркування або бордюром.

Ключовою метою будівництва виділених смуг для велосипедистів було підвищення безпеки їзди на велосипеді по місту. Проте нещодавно Департаментом транспорту Нью-Йорка було проведено дослідження ефективності цього заходу і виявлено додаткову перевагу: на кількох вулицях у різних частинах Манхеттена створення велосмуг сприяло збільшенню швидкості руху автомобілів.

Згідно з новим звітом, підготовленим експертом CityLab Еріком Яффі, на Коламбус і 8-й авеню після створення велосмуг значно скоротився час, за яке автомобіль долає певну ділянку, тоді як на 1-й авеню швидкість руху лише трохи зросла. У той же час кількість травм, одержуваних велосипедистами, істотно скоротилася на всіх цих вулицях. Яким же чином велосмуги дозволяють прискорити рух всього транспортного потоку?

Тут, мабуть, можна виділити два ключові чинники. По-перше, смуги руху основного потоку в більшості випадків не постраждали - при будівництві велосмуг їх не прибирали, а тільки звужували. Крім того, конфігурація велосмуг на більшості перехресть включає спеціальні ділянки для повороту ліворуч, дозволяючи автопотоки очікувати лівого повороту, не затримуючи загальний рух.

 

Що ж сталося з рухом автомобілів після появи велосипедних смуг?

Предметом дослідження стала швидкість дорожнього потоку на трьох ділянках вулиць, де виділені велосмуги були створені в 2010 або 2011 році: 1-а авеню від 14-ї до 34-ї вулиці, 8-а авеню від 23-ї до 34-ї вулиці і Коламбус авеню від 77-ї до 96-ї вулиці. Після того, як були зроблені виділені велосмуги на 8-й авеню, автомобілі стали проїжджати відстань в 11 кварталів в середньому на 14% швидше, ніж раніше. На Коламбус авеню середнє час у дорозі в години пік скоротилося на 35%.

Для аналізу змін на 1-й авеню в звіті використовувалася середня швидкість пересування таксі. Дослідження показало, що тут відбулося незначне зниження швидкості - з 13 майже до 12 миль на годину.

У звіті також аналізувалася середня швидкість пересування таксі у всьому Центральному діловому районі Манхеттена (територія, що включає весь острів до 86-ї вулиці). В цілому, швидкість руху моторних транспортних засобів залишалася приблизно незмінною з 2007 року. У цей період на трьох авеню і декількох інших вулицях були створені виділені велосмуги. Очевидно, що повсюдне введення в користування велосмуг Герасимчука чинником, що уповільнює дорожній рух на Манхеттені, і більше того - в окремих випадках навіть призвело до його прискоренню.

 

Як велосмуги можуть збільшити швидкість автотранспорту?

Може скластися враження, що велодоріжки призводять до зменшення заторів через скорочення кількості машин на дорозі. Але якщо таке пояснення і має підставу, то його вплив украй незначно: Департамент транспорту провів підрахунок кількості автомобілів на Коламбус авеню в ранковий час пік і виявив лише невелике зменшення їх числа, в той час як їх загальний час в дорозі скоротилося на 35%. Тому можливо, що причина криється в деяких особливостях проектування.

Перша особливість полягає в тому, що в більшості місць для створення виділених ліній для велосипедистів проводили не скорочення кількості смуг руху, а лише їх незначне звуження. Наведене нижче зображення показує ситуацію на 8-й авеню до і після того, як були створені велосмуги. В обох випадках є 4 повноцінно діючі смуги (хоча вони і стали трохи вужче), що дозволяють вмістити велосмуги і паркувальну лінію, яка раніше використовувалася для руху в ранкові години пік, а тепер там була створена цілодобова парковка.

 

Незважаючи на те, що звуження вулиць іноді може призвести до уповільнення дорожнього руху, тут цього не сталося. Причина, ймовірно, полягає в тому, що в цій частині міста вихідної швидкістю був показник в 11 миль на годину. Більш вузькі смуги змогли вмістити такий же обсяг транспортного потоку, а одне з ключових нововведень на перехрестях збільшило пропускну спроможність дороги і зробило велорух більш безпечним. Це нововведення іменується «кишенею» для лівого повороту: відповідна лінія повороту на більшості перехресть, яка починається від паркувального лінії, дозволяючи автомобілям, яка вчиняє лівий поворот, вийти з основного потоку.

 

Що сталося c безпекою велосипедистів після появи велосмуг?

Цікаво відзначити, що спочатку «поворотні кишені» не розроблялись як засіб збільшення швидкості автомобільного потоку. Мета їх створення полягала в тому, щоб дозволити велосипедам та автотранспорту співіснувати в одному просторі на більш безпечних умовах. Перехрестя з цими «кишенями» обладнані спеціальними знаками повороту, які чергують рух велосипеда прямо або поворот учасників основного потоку наліво. Цей захід істотно знижує ризик зіткнення велосипедиста з автомобілем.

Дані нового дослідження підтверджують, що ця конфігурація, разом зі створенням виділених велосмуг в цілому, дозволила вирішити ще одну пріоритетну задачу. У загальному і цілому переміщення на велосипеді на цих ділянках міста стало набагато безпечніше. Цей графік відображає число пригод і травм за ті три роки, коли було завершено будівництво виділених велосмуг на Бродвеї, 1-й, 2-й, 8-й, 9-й і Коламбус авеню, у порівнянні з трьома попередніми роками.

Загальне число пригод, що призвели до травм, – будь то зіткнення самих велосипедистів або ж велосипедистів і автомобілів або пішоходів – скоротилося на 17%, а число травм, завданих водіям автомобілів або пішоходам, ще більше. При цьому число травм, отриманих велосипедистами, залишилося приблизно незмінним, проте слід зазначити, що мова йде про абсолютні показники, а не рівні травматичності, а за цей період популярність використання двоколісного транспорту істотно виросла.

Для розрахунку рівня травматичності Департамент транспорту застосовує індекс, який отримав назву «індекс велоризику Нью-Йорка»: кількість смертельних випадків або серйозних травм, отриманих велосипедистами, поділена на загальну кількість велосипедистів, що імовірно знаходяться на вулиці. Якщо взяти до уваги зростання кількості велолюбителів, то очевидно, що з впровадженням велосмуг на 7 з 8 авеню спостерігається зниження ризику отримати серйозне пошкодження.

Причиною цього можуть стати такі фактори: нові виділені велосмуги, а також той очевидний факт, що в цілому збільшення кількості велосипедів на вулицях веде до підвищення їх безпеки. В обох випадках, як витікає із звіту, автори приходять до оптимістичного висновку: підвищення безпеки вулиць для велосипедистів не означає, що це веде до зниження швидкості руху автомобільного потоку. І це слід пам'ятати, коли мова йде про критику заходів щодо збільшення протяжності велодоріжок.

Стаття опублікована 8 вересня 2014 у онлайн-виданні vox.com. Переклад на російську мову здійснено сайтом veloportal.info, переклад на українську мову – Платформа розвитку міст.

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.