Воскресіння тверського трамвая

У цій історії немає інноваційних технологій, швидше в ній розповідається про те, як змушене викручуватися маленьке місто, яке захотіло нормальний громадський транспорт у поточних економічних умовах. Про це 9 жовтня 2015 року написав урбан-блогер Аркадій Гершман.

Тверська трамвайна система є однією з найстаріших в Росії – перший вагон поїхав тут ще в далекому 1901 році. За часів Радянського союзу Твер стала містом імені старости Калініна, а трамвайна мережа розвивалася з будівництвом нових підприємств і заводів. У ті роки саме трамвай пов'язував всю велику промисловість з житловими кварталами, він став транспортом №1 для Калініна.

Але, на жаль, відомі політичні та економічні зміни не обійшли стороною і тверський трамвай. Після розпаду СРСР трамвайна мережа стала швидкими темпами скорочуватися, а загальний стан електротранспортного підприємства повільно, але вірно, погіршувався з кожним роком. Матеріально-технічна база все швидше стала приходити в непридатність.

У новітній історії, тобто приблизно за останні 20 років, міська влада підтримала трамвайну систему лише двічі: у 2007 році були куплені два трамваї марки ЛМ (один з яких незабаром виявився недієздатним), і в 2011 був проведений ремонт шляхів на двох коротких ділянках Заволзького району. Загалом відсутність хоч якогось зваженого підходу призвело до того, що на початок 2015 року трамвай був скоріше трупом Знаменитий тверський трамвайний дрифт Трамвайні колії були зношені більш ніж на 90%, тому що поточне обслуговування не забезпечувалося десятиліттями, а на самі вагони без сліз не можна було глянути, на них їздити було дуже страшно. На самому міському підприємстві у всю процвітала типова МУПовщіна (МУП – муніципальні підприємства, аналог комунальних в Україні, – Ред.) – величезний ресурс і площі були захаращені, персонал звик нічого не робити, адже всі звикли, що на зарплату завжди піде бюджетна субсидія. Загалом, тлін і безвихідність.

Але в поточному році підхід на трамвайну тему став змінюватися. Як зазначалося раніше, трамвай майже помер у всіх своїх проявах. Тому в Твері було прийнято рішення працювати одночасно за трьома ключовими проблемам: трамвайні колії, рухомий склад та модернізація транспортного підприємства. Бо будь-які роботи тільки в одному напрямку, без комплексного підходу, будуть малоефективні. Якщо хто не знає, то в Твері немає ні нафти, ні якихось інших джерел доходу. Та й економічна ситуація всім зрозуміла, як і в будь-якому іншому середньому місті Росії: грошей мало, діри потрібно латати скрізь. Так що потрібно було з мінімуму вичавити максимум. Міськими транспортниками було прийнято рішення провести відновлювальний ремонт шляхів на всьому протязі маршруту №5. Це найпопулярніший маршрут, який з'єднує два райони міста з ж/д і автовокзалами. До речі, на цьому маршруті є два великі відрізка відокремлених шляхів. На ці роботи було виділено близько 50 мільйонів рублів. Головним завданням ремонту стало приведення існуючих шляхів в нормативний стан.

Трохи про види ремонтних робіт. На Комінтерні проводилося підняття рейок, часткова врізка нових шматків рейки, зварювання стиків і шліфовка. Так само ремонтники встановлюють тяги через кожні 2,5 метра для правильної геометрії, раніше тяги стояли в кращому разі через 10 метрів. Тут же робиться виправка колій. А ось це самий проблемну ділянку від вулиці Желябова до площі Капошвара: тут шляху прийшли в непридатність на 146%, тому тут повністю змінюється рейкошпальна решітки та подушка. До речі, решітка збирається на міському транспортному підприємстві, а матеріали використовуються з внутрішніх резервів.

На сьогодні зроблена подушка, привезена решітка, скоро почнеться укладання і зварювання. Так, рейки тут використовуються б/у, але це до питання як «з ***на зробити цукерку»? Якби поточним утриманням рейок займалися хоча б трохи частіше, ніж раз на 20 років, то наявні кошти можна було б використовувати і на ноу-хау. До речі, ж/д рейки цілком придатні. Всього за ремонт планується зварити 2167 стиків з наступним шліфуванням, із застосуванням термітного зварювання. Тепер про рухомому складі. У Твері влітку були закуплені нові вагони марки СітіСтара. Всього 5 штук. «Міську зірку» збирають тут же, на місцевому вагонзаводі. З дня на день в депо привезуть ще 3 новеньких СітіСтара, вони вже купуються в лізинг, машини сучасні, низько підлогові. Але про рухомий склад хотілося б ще сказати, що місцеве МУП Міськелектротранспорт вирішили модернізувати. Його об'єднали з міським автотранспортним підприємством, провели велику кадрову роботу та матеріально-технічну роботу. Тепер на єдиному міському транспортному підприємстві працює близько 1 000 чоловік, які обслуговують трамвай, тролейбус і автобус. Тобто створили єдиного транспортного оператора, який зможе раціонально управляти всім транспортом міста, а не окремими видами.

Підприємство стало модернізувати свою роботу, так у трамвайному депо була відновлена ​​малярська камера, тут повністю поміняли обладнання, а у робітників нарешті з'явилися сучасні інструменти. У малярському боксі сучасні системи повітря і підтримання потрібних температур. Завдяки цим подіям підприємство отримало можливість самостійно проводити капітальний ремонт старого трамвайного парку. Вже цього року будуть капітально відремонтовані 6 вагонів марки Татра. В рамках ремонту у цих 6 Татр буде капітально відремонтовано візки, двигун, замінені стійки, балки, підлоги, несучі, вся електрика. У самому вагоні пасажири побачать нову пластикову обшивку, склопакети, сучасні сидіння, системи опалення та вентилювання. У планах після цих 6 капремонтів відремонтувати ще 6 вагонів. У Твері роблять капремонт всіх циклів вперше в історії. Нові трамваї працюватимуть лише на 2 двох маршрутах, які залишаються в місті. Іншу частину мережі потрібно ремонтувати, зараз якраз йде дефектовка 14-го маршруту для складання планів на найближчий час за новими ремонтам. Цього року в трамвайне справу вклали близько 180 мільйонів рублів, це не рахуючи щорічних субсидій міському підприємству, це більше, ніж будь-коли. Не можна не сказати, про двигуни змін: у Твері практично повністю помінялося міське керівництво, що не забило, як зазвичай це буває, на роботу місцевих співтовариств Лабораторія Зручне Місто та ініціативної групи Тверській Трамвай, а навпаки, прислухалося до них. Позитивний вектор розвитку міста радує, головне, щоб це не був одиничний епізод. Плюс хотілося б, щоб в рамках робіт були продумані такі важливі моменти, як відокремлення шляхів, щоб новий і хороший трамвай не стояв у заторах (інакше це просто марна трата грошей) і зупинкові платформи, щоб люди не виходили з трамвая на капот машини.

Переклад з російської

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.