Як швейцарці обходяться без сміттєзвалищ

Як з домашніх відходів отримують золото і енергію, чому не можна викидати сміття в неділю і чи є в Швейцарії сміттєзвалища. Кореспондент «Настоящего времени» у листопаді 2017 року поговорив з Даніелем Еберхардом, співробітником Управління з переробки відходів в Цюріху.

Скільки сміття в Цюріху йде на повторне використання?

43% домашній сміття повторно переробляється - скло, метал, картон, папір.

Як це стало можливим?

До початку 90-х сортування сміття в Швейцарії було справою добровільною. Зараз кожен громадянин отримує фінансовий стимул до того, щоб сортувати своє сміття. Ви може безкоштовно утилізувати картон, метал, скло в спеціальному вуличних контейнерах - таких місць з контейнерами близько 160 по всьому місту. Решта сміття повинна викидатися в спеціальних білих пакетах, які коштують близько 1,5 євро за штуку. Тобто чим краще ви сортуєте сміття, тим менше вам треба таких пакетів і тим менше ви платите. Як тільки така система була впроваджена, відсоток сміття, який йде на повторне використання, зріс в рази.

Що відбувається з іншими 57% домашнього сміття?

Воно спалюється. На заводі Хагенхольц на околиці Цюріха щорічно спалюється до 250 тисяч тонн сміття. Енергія, отримана від спалювання сміття, використовується для опалення близько 170 тисяч будинків в місті.

Тобто весь сміття перетворюється в енергію?

Ні. Зі сміття також отримують десятки тонн алюмінію, сталі і навіть дорогоцінних металів - наприклад золота - з попелу, який залишається після завершення процесу спалювання сміття.

І в золоті?

Так, попіл перевозять в спеціальне місце недалеко від міста, де з нього отримують метали. Ця технологія використовується близько 2-х років, і вона унікальна для Швейцарії.

Сміттєспалювальний завод розташований в межах міста, не це небезпечно?

Дим, який виходить з труби, - абсолютно чистий. Є закони, згідно з якими ми зобов'язані очищати його максимально ефективним способом. Немає ніякої шкоди ні людям, ні тваринам, ні навколишньому середовищу. Всі кислоти фільтруються в результаті дуже складного процесу.

Повернімося до платних пакетів: якщо я викину сміття в бак в звичайному пакеті, буде що далі?

По-перше, це нечесно по відношенню до інших людей, які використовують платні пакети. По-друге, є служба, яка контролює нелегальний викид сміття. Якщо в контейнері знайдуть якийсь неоплачений пакет зі сміттям, то служба ця постарається знайти того, хто його викинув. На перший раз винуватця просто проінформують, що так чинити не можна. Якщо людина робить так ще раз, то можна звернутися в поліцію, яка має право виписати порушнику штраф.

Чи є в Швейцарії сміттєві звалища або сміттєві полігони?

У Швейцарії діють закони, які наказують владі спалювати сміття, а не складувати. У кантоні Цюріх - 5 заводів, які переробляють всі домашні відходи в енергію. Згідно із законом просто не можна вивезти сміття в поле і закопати його.

Виходить, що сміттєвих звалищ у вас немає?

Більше немає. Колись були, приблизно до 50 х років минулого століття, тоді це ще не було заборонено. Завод працює у Цюріху з 70-х років.

Як виховується культура сортування сміття?

Тисячі людей, в тому числі школярі, ходять на завод на екскурсії, де видно, скільки зусиль докладається для того, щоб позбутися від сміття, яке ми з вами робимо, і як важливо викидати сміття роздільно.

Як жителі Цюріха надходять з габаритним сміттям?

Сміття, яке не поміщається в вуличні контейнери, можна привезти на сортувальний пункт - 160 кілограм сміття в рік безкоштовно, за решту треба буде заплатити за вагу. Для тих людей, у яких немає машини, існують спеціальні трамваї, які за розкладом стоять на 11 кінцевих зупинках - туди можна здати стару електроніку і габаритне сміття.

На вуличних контейнерах, наприклад для скла, є напис про те, що сміття можна викидати тільки з 7 до 20 годин, а по неділях і святкових днях - і взагалі заборонено. Як це розуміти?

Коли ви викидаєте скло, це створює певний шум. І є так звані шумові правила, які захищають людей, що живуть поруч з цими контейнерами. У неділю, як ви сказали, весь день не можна викидати скло, алюміній і взагалі метал. Переважна більшість жителів, звичайно ж, дотримується цих правил. Це частина культури, якщо хочете.

Це повага, яке ви демонструєте до інших людей, що живуть поруч з вами.

 

blob:https://www.currenttime.tv/62fd169c-947e-4533-824d-a7b9d91a5d5a

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.