Buurtbus - нідерландська маршрутка

До кінця 70-их років в Нідерландах склалася непроста ситуація - багато малих поселень залишалися без стійкої транспортного зв'язку з центрами земель і регіонів. Організація регулярних автобусних маршрутів через малі пасажиропотоків була недостатня, а там, де такі маршрути були – вони закрилися. У зв'язку з цим міністерство транспорту Нідерландів почало шукати альтернативні рішення і в якості експерименту запустило пілотний проект місцевих, або інакше районних, автобусів - buurtbus. Про це розповідає урбан-блогер Данііл Суботін.

Міністр транспорту відкриває першу лінію Buurtbus в Беркенвуде, 1977 рік.

Першу лінію такого автобуса ввели в 1977 році, далі ще п'ять. Основна мета сервісу полягала в з'єднанні малонаселених районів за фіксованими маршрутами і розкладами без залучення транспортних компаній. Середній інтервал передбачався від години до двох, а обслуговуватися такі лінії могли мікроавтобусами з 8 посадочними місцями, тому для управління ними потрібно водійське посвідчення категорії «В». Проїзд стоячи, безумовно, в таких автобусах був заборонений.

На одній з ліній, 1984 рік.

Практично відразу після початку роботи Національний уряд у сприянні з провінціями придумав такі умови для створення проекту районного автобуса:

1) Область роботи маршруту повинна мати загальний адміністративний характер. Для цілей міжрегіональних і міжмуніципальних переміщень служили окремі маршрути, до пересадочних вузлів з якими могли підвозити маршрути місцевих автобусів.

2) В районі роботи маршруту має проживати не менше 1000 жителів, які живуть не менше ніж в 1500 метрах від зупинок існуючого громадського транспорту.

3) Площа охоплення роботи одного маршруту місцевого автобуса не повинна перевищувати 25 квадратних кілометрів.

4) Місцеві автобуси повинні бути здатні виконувати в будь-який момент функцію розвантаження і для існуючого громадського транспорту.

5) Маршрути місцевих автобусів не повинні порушувати роботу інших ліній громадського транспорту.

6) Кількість одиниць техніки на маршрутах місцевих автобусів обговорюється заздалегідь і не повинна перевищувати обумовлену.

Після затвердження цих критеріїв в 1979 році була схвалена робота місцевих автобусів в 48 районах.

Сьогодні в Нідерландах близько 170 місцевих автобусних ліній. Ентузіасти зібрали всю інформацію на окремому сайті. Практично у кожній лінії є свій інтернет-сайт або сторінка в соціальних мережах з основною інформацією про перевізника та з розкладом.

У меншості випадків місцеві автобуси працюють поза єдиного тарифу і нагадують усім нами відомі "маршрутки". Найчастіше, в них діють проїзні документи земель, а у виняткових випадках вони можуть спонсоруватиметься від місцевого бізнесу (наприклад) або місцевою транспортною компанією – адже можуть надати резервні автобуси малого класу.

Водії так само можуть бути найняті на роботу по лініях місцевих автобусів (можуть обслуговуватися місцевими транспортними компаніями), але поширені випадки і місцевого активізму - місцеві жителі самостійно по черзі керують автобусом, який закріплений за поселенням. Добровольці так само наймаються в період підвищення кількості поїздок - перед і під час свят. Іноді від бажаючих просто відбою немає - місцеві пенсіонери від нудьги готові возити своїх односельчан просто так.

Оскільки пасажиропотік на лініях часто вкрай малий (зазвичай це 15-30 тис.пасажирів в рік), вимоги до організації зупиночних пунктів відсутні –  автобус можна зупинити звичним чином за помахом руки або попросити вийти в будь-якому дозволеному правилами дорожнього руху місці. Найчастіше у громад немає своїх власних шкільних автобусів, в цьому випадку buurtbus виконує і його роль.

Вимоги до рухомого складу формують самі громади: це можуть бути як класичні фургони, а можуть бути і повноцінні мікроавтобуси з частково низькою підлогою і широкими автоматичними дверима.

Є випадки, хоч і вкрай рідкісні, коли пасажиропотік на лініях місцевих автобусів сильно зростав –  тоді на розгляд муніципалітету висувалася пропозиція щодо організації повноцінної автобусної лінії по загальній концесії області або регіону. Але частіше місцеві жителі просто організовували додаткові автобуси по лініях місцевих автобусів або ж поділяли маршрути до кожного поселення окремо - в більшості випадків маршрут місцевого автобуса проходить через кілька сіл.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.