Як сміттєспалювальний завод у Відні став туристичною принадою

У Відні сміттєспалювальний завод Шпітеллау перетворився на популярний туристичний об’єкт. Яскрава будівля із золотистим куполом та казковим будиночком біля труби розташувалася у дев'ятому районі австрійської столиці, на березі Дунайського каналу, розповідає сайт ecotown.com.ua з посиланням на Експрес online 28 серпня 2016 рку.

Щороку на заводі Шпітеллау, який більше схожий на розважальний центр, спалюють сотні тисяч тонн сміття і, разом з тим, проводять численні екскурсії, влаштовують виставки та фестивалі. Тим часом, Україна потопає у відходах.

У головну туристичну принаду Відня сміттєспалювальне підприємство перетворив австрійський дизайнер Фріденсрайх Гундертвассер, який вирішив розфарбувати вікна, зробити золоті сфери та влаштувати зелені насадження на даху.

До речі, відомий дизайнер змусив обладнати завод найсучаснішими фільтрами, через які реконструкція обійшлася майже вдвічі дорожче – у 250 млн євро. Як результат, Шпітеллау значно скоротив шкідливі викиди в атмосферу, про що свідчать дані про якість повітря на спеціальному табло біля входу. Показники могли б бути і вищими - нормативи ЄС дозволяють!

Сміттям Шпітеллау забезпечують 3,5 тис. працівників підприємства, які збирають відходи у 2-х мільйонному місті з понеділка по п'ятницю з 7.00 до 3.00.

Відходи звозять у сміттєсховище об'ємом 7000 метрів кубічних, а потім доправляють до спалювальної камери. Загалом на підприємстві працює три печі. Отриману під час спалювання відходів енергію використовують для підігріву води та отримання тепла. У Відні понад 60 тисяч житлових будинків і приблизно 4400 промислових споживачів миються та гріються завдяки Шпітеллау.

Завод може спалювати до 260 тис. тонн сміття та виробляти близько 40 000 МВт-год електричної та 470 000 МВт-год теплової енергії у рік.

У 2015 році, після 25 років експлуатації, Шпітеллау модернізували, забезпечивши економію газу у 5 млн кубометрів у рік та майже втричі збільшивши виробництво електроенергії.

Шлак, який утворюється у процесі спалювання, застосовують у будівництві. Очищена ж вода скидається у канал Дунаю. Примітно, що в Австрії сортувати сміття дітей вчать у школі.

«Біля будинків стоять контейнери для збору паперового сміття, скла прозорих та окремо кольорових пляшок, РЕТ-пляшок, металу/бляшанок, - розповідає мешканець австрійської столиці Ростислав Футало. - Пофарбовані зазвичай у зелений або чорний колір баки з синьою кришкою, призначені для збирання металу; із білою - для полімерів; із червоною кришкою - для паперу; металеві із зеленою кришкою - для кольорового скла; металеві із білою кришкою - для прозорого скла; чорні - для дрібного сміття».

Старий одяг австрійці збирають у окремі контейнери.

"За неправельне поводження з відходами можуть оштрафувати. Особливо за викидання на смітник електроприладів чи великогабаритних речей, для яких спеціально відведені місця, - пояснює мешканка Відня Наталія Струс. - У нашому дворі немає, наприклад, контейнера для скла: більшість мешканців викидає такі відходи у загальний бак, а свідоміші – відносять у відповідні смітники».

Оплата за вивіз сміття нараховується саме за загальний об’єм вивезених відходів, зауважує жінка. «Чим ми більше відсортуємо непотребу, тим менше заплатимо за послугу, - пояснює Наталія Струс. – Всі скручують пластикові пляшки, щоб вони займали менше місця".

До слова, у Відні під час масових заходів діють цікаві правила. Усі холодні напої продаються у пластикових склянках під заставу в 1 євро. Спорожнену тару можна віднести на місце продажу і повернути гроші. За викинуте на вулиці сміття порушник заплатить штраф у розмірі 36 євро. Якщо ж впіймають на «гарячому» вдруге, то справу можуть передати до суду і стягнути штраф у розмірі 2000 євро.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.