Як зберігати архітектуру з дерева: 130-й квартал в Іркутську

Збереження історичної забудови – справа складна, особливо коли мова йде про дерев’яну забудову. Декілька десятиліть тому було створено 6 музеїв архітектури під відкритим небом, куди звозили з різних міст і переважно сіл збережені стародавні хати та храми. Найвідоміший такий музей – київське «Пирогово», є вони у Львові, Чернівцях, Ужгороді, Галичі та Переяслав-Хмельницькому.

Але якщо таким чином зразки сільської архітектури були більш-менш збережені, то з міськими будівлями все складніше. Чимало дерев’яної забудови збереглося на Чернігівщині, по малих містечках Полісся. У Києві досі стоять дерев’яні розкішні дачі у приміському колись курортному селищі Пуща-Водиця, менш заможні – у місті Боярка неподалік, переважно на вулиці Хрещатик, названій як асоціація з київською. Ідеї створити музей міської дерев’яної архітектури, на противагу сільському «Пирогово», озвучувалися в Києві ще на початку 1990-х років, пропонувалася порожня занедбана вулиця Петрівська, розташована у центрі міста. Ідею призабули, проблема збереження дач Пущі і Боярки лишилася – а ми поглянемо, як це було реалізовано у російському Іркутську.

Дерев'яні дачі у Пуща-Водиці

Дерев'яні дачі у Боярці

 

*****

130-й кварталв Іркутську - комплекс "Іркутська слобода"

На сучасній територія 130-го кварталу мешканці Іркутська почали будувати будинки ще на початку XVIII століття. Всі споруди були з дерева, місцевість не упорядковували, тому вже до початку ХХ-го будинку серед кам'яних споруд примикали районів представляли собою недоглянуту село, ніж пам'ятники архітектури. У 2008 році до 350-річчя Іркутська було вирішено на базі 130-го кварталу створити особливу історичну зону. Згідно з концепцією проекту, люди, що живуть у районі, отримають квартири в новобудовах або повернуться у вже відреставровані будинки.

 

 

Наприкінці березня 2010 року почалася реставрація старих будинків кварталу та будівництво втрачених. На сьогодні 130-й квартал розташовується на перетині вулиць Сєдова, 3 липня і Козова. Згідно з проектом, у кварталі відреставрують дерев'яні будинки тільки по периметру району і ті, що мають історичну цінність. Таких тут 32, решта – знесуть. Також будуть відновлені 16 втрачених будівель і перенесено 8 з інших районів Іркутська. У них розташуються ковальські та гончарні майстерні, сувенірні крамниці, кафе, ресторани та музеї.

Так, у будинку Затопляева знаходиться музей Сибірської залізниці. У садибі Курносова розташовується Ремісниче обійсті, а в будинку, в якому, за історичними відомостями, проходив страйк друкарських робітників під керівництвом Сергія Кірова, зараз відкритий музейний комплекс «Вікно в Азію». Музеї працюють в основному з понеділка по п'ятницю з ранку і до п'яти-восьми годин вечора за місцевим часом.

Незважаючи на історичну складову 130-го кварталу, тут знаходяться і сучасні об'єкти. Так, після огляду старовинних будівель можна заглянути в торговий центр з бутиками, перекусити в пабах і ресторанах. Практика заманювання покупців пам'ятниками вже давно використовується – чим дерев'яна архітектура гірше?

Юрій Олександрович Перелигін, директор фонду «Іркутськая слобода»

29 листопада 2010, джерело: http://www.irk.ru/news/expert/society/43249/

У керуючу компанію (КК) «130 квартал» інвестори подають заявки, проводяться переговори, після яких КК надає інвесторам необхідну інформацію по лоту (лот – це земельна ділянка та комплекс об'єктів, зосереджених на ній). Після того, як інвестор прийме рішення, укладається договір. Головні вимоги – це функціональна відповідність об'єктів лота концепції проекту, і, звичайно, фінансова спроможність інвестора, тобто здатність забезпечити необхідну якість і терміни будівництва. По 17 лотам договори вже укладені, по 7 – готуються до підписання. У 8 лотів інвестує Фонд «Іркутська Слобода» і адміністрація Іркутська. 5 лотів поки вільні, по ним ведуться переговори.Оренда можлива, але частина витрат на розселення повинна бути покрита (обсяг залежить від площі об'єкта). Розселення жителів йде по двох напрямах. Близько 50% розселяє адміністрація міста за програмою Фонду ЖКГ. Іншу частину – приватну – розселяє Фонд. У цьому випадку йде звичайний торг при переселенні.

*****

У 2012 году 130-й квартал в Іркутську отримав 2 місце в списку найбільш значущих архітектурних проектів Росії за версією «Світового порталу нерухомості». Зараз тут вже працює найбільший торгово-розважальний комплекс міста «Модний квартал», перший в історії міста музей сучасного мистецтва, планетарій, музей «Ноосфера», також на останньому верхньому рівні торгового центру планувався музей авіації. 

В процесі реалізації проекту відбулася зміна керівництва фонду. Наводимо інтерв'ю з Юрієм Перелигін в рамках статті від 13 січня 2011 року, після відходу з поста директора фонду.

 

«Іркутська слобода» перетворилася в потьомкінське село

Ігор Потьомкін змінив Юрія Перелигіна на посаді директора фонду, що займається реконструкцією 130-го історичного кварталу Іркутська. Про це у грудні 2015 році розповів сайт habarovsk.moigorod.ru

У вівторок, 28 грудня, стало відомо про відхід з поста директора фонду «Іркутська слобода», який був створений при уряді Іркутської області для реконструкції історичного кварталу обласного центру до його 350-річного ювілею, голови Ради національної гільдії містобудівників Росії Юрія Перелигіна. Своє рішення залишити Іркутськ пітерський архітектор пояснив тим, що для розвитку проекту зробив все, що міг, і тепер справа за місцевими фахівцями, роботу яких, втім, він буде продовжувати спрямовувати дистанційно.

Естафету у Юрія Перелигіна перейняв інженер-теплофізик Ігор Потьомкін. Уродженцю Усолья-Сибірського належить вивести в завершальну стадію проект, невдоволення уповільненої реалізацією якого неодноразово висловлював губернатор Приангарья Дмитро Мезенцев. Спостерігачі впевнені, що зміна директора фонду пов'язана з небажанням Юрія Перелигіна брати на себе відповідальність за результат, оскільки ймовірність того, що до ювілею Іркутська проект не буде повністю реалізований, надзвичайно висока.

«Мій відхід з поста директора« Іркутської слободи »пов'язаний з великим навантаженням, адже з листопада цього року я практично не виїжджав з Іркутська, – прокоментував «ФедералПресс» рокіровку в правлінні фонду Юрій Перелигін. – Я залишився членом правління фонду і тепер буду рідше з'являтися в Іркутську, хоча спочатку у мене була домовленість з губернатором Дмитром Мезенцевим про те, що розкручування проекту регенерації 130-го кварталу я присвячу рік».Задумавши відновити історичний вигляд центральної частини міста до 350-річчя Іркутська, яке буде відзначатися влітку і восени майбутнього року (2012 – ПРМ), регіональна влада в лютому цього року створила фонд «Іркутська слобода», куди поступово почали стікатися пропозиції і кошти інвесторів, які бажають взяти участь в реконструкції. Бюджетного фінансування проект регенерації 130-го кварталу не передбачає.

Проект реконструкції передбачає розташування на території 130-го кварталу площею близько 6 гектарів 57 будівель, з яких три будуть кам'яними, інші – дерев'яними. У кварталі побудують інтерактивний музей, ковальське подвір'я, музеї повітроплавання і залізничного транспорту, музей народних промислів, а також майстерню скульптора Даші Намдакова і Будинок відомого піаніста Дениса Мацуєва.

Тим часом інвестиційного шквалу, який очікувала влада, не сталося. Наприкінці жовтня цього року на засіданні штабу з підготовки до ювілею міста в обласному уряді чиновники заявили, що підприємці неохоче вкладають в проект. Основною причиною була відсутність проектної документації на об'єкти. Губернатор Іркутської області Дмитро Мезенцев змушений був констатувати, що широко розрекламований проект, завершення якого на відміну від багатьох інших ювілейних проектів очікувалося без запізнень, за найоптимістичнішими підрахунками до осені наступного року буде виконаний всього на 80%.

Спеціаліст зі зв'язків з громадськістю фонду «Іркутська слобода» Тетяна Сердобінцева 28 грудня повідомила «ФедералПресс», що «проектна документація в даний час потроху видається, хоча терміни реалізації проекту залишаються тими самими». Вона також повідомила, що новим директором фонду рішенням членів правління призначено Ігоря Потьомкін, який народився в Усольї-Сибірському, закінчив Московський інженерно-фізичний інститут, отримавши кваліфікацію інженера-теплофізика. Протягом останніх двох років він працював на проектах Бахрейна економічного саміту, будучи заступником його генерального секретаря.Коментуючи зміну керівництва фонду, Тетяна Сердобінцева зазначила, що «це рішення було прийнято спільно з урядом Іркутської області». «Проект перейшов в технічну стадію реалізації. Робота по організації управлінських, фінансових, кадрових задач, складова є початковим етапом створення фонду і запуску проекту, налагоджена, - зазначила PR-фахівець "Іркутської слободи». - Спочатку і передбачалося, що Юрій Перелигін поставить проект на ноги, оскільки інший менеджер з цим би не впорався ».

Тим часом спостерігачі впевнені, що відхід Юрія Перелигіна з посади директора фонду насправді пов'язаний з проблемами, що виникли при реалізації проекту. «Прийде час звітувати, і хтось повинен буде відповідати за отриманий результат, а відповідати нікому не хочеться», – поділився думкою голова іркутського відділення громадської організації «Народний контроль» Євген Єремєєв. Більш того, відразу кілька авторитетних джерел з уряду Іркутської області повідомили «ФедералПресс», що Юрій Перелигін навмисно спровокував губернатора Дмитра Мезенцева на зняття його з посади директора фонду.

У прес-службі обласного уряду і губернатора повідомили, що не бачили офіційні папери про рокіровку в правлінні «Іркутської слободи». «Можливо, таке рішення приймалося на будь-якому нараді, що проходив в закритому режимі», – відзначили в прес-службі. У той же час там припустили, що призначення директором фонду нової людини пов'язане з високою зайнятістю Юрія Перелигіна. «Він весь час мотався між Пітером і Іркутськом, і одного разу губернатор дав зрозуміти, що можлива зміна керівництва фонду, але офіційно це ніде не звучало», – заявили в прес-службі.

*****

На сьогодні 130-м кварталом управляє новая компанія, створена самими власниками нерухомості.

*****

Нова керуюча компанія почала стежити за порядком у 130-му кварталі Іркутська

Власники закладів у 130-му кварталі Іркутська у грудні 2015 року домовилися про створення нової керуючої компанії. Юридичне оформлення організації має завершитися до кінця 2015 року, однак роботи з наведення порядку на пішохідних зонах вже ведуться. Про це розповів член Громадської палати Іркутська, голова комісії "Міська середу" Юрій Коренєв, повідомляє ІА IrkutskMedia.

Ініціатор створення нової керуючої компанії взамін збанкрутілої "Іркутської слободи" ресторатор Юрій Коренєв повідомив, що створення нової організації стало підсумком домовленості власників, чиї приміщення знаходяться на території кварталу.

– Були збори всіх власників кілька днів тому. Там було прийнято рішення про заснування товариства власників нерухомості. У це товариство мають увійти всі власники, які розташовані в 130-му кварталі, включаючи як державні, так і приватні організації. Був обраний виконавчий директор, було вибрано правління. Робота пішла. Тепер ми можемо сказати, що 130-й квартал не кинутий напризволяще, як це було, - сказав ресторатор.Юрій Коренєв також зазначив, що незважаючи на ще триваюче оформлення керуючої компанії, у кварталі вже ведуться роботи. Зокрема, приводиться в порядок освітлення та відеоспостереження, активно взялися за прибирання території. Також буде зроблено новорічне оформлення 130-го кварталу. У перспективі планується активно зайнятися незаконними будівлями і регламентуванням рекламних вивісок.

Нагадаємо, що результатом відсутності керуючої компанії стала масова несанкціонована лоткова торгівля, незаконні рекламні конструкції, недоглянуті газони та клумби, вибита бруківка і безладні літні кафе.

У червні 2015 в адміністрації Іркутська було проведено робочу нараду з цього питання.
Детальніше: http://irkutskmedia.ru/news/society/14.12.2015/479181/novaya-upravlyayuschaya-kompaniya-nachala-sledit-za-poryadkom-v-130-m-kvartale-irkutska.html

*****

Концепцію 130-го кварталу масштабують в Іркутську

Проект пішохідного маршруту по торговому і історичному центру Іркутська презентували на депутатських слуханнях.

Іркутськ, 24 грудня 2014 року, IrkutskMedia. Концепцію 130-го кварталу масштабують в Іркутську в проекті торгової осі. Презентацію пішохідного маршруту по торговому і історичному центру Іркутська представили народним обранцям на депутатських слуханнях. Торгова вісь повинна з'єднати Верхню Набережну з ТЦ "Карамель", ТЦ "Іркутський" і 130-м кварталом. Про це повідомляє ІА IrkutskMedia.

Проект торгової осі Іркутська підкреслюють сформовану інфраструктуру центру міста, зазначив на депутатських слуханнях член експертної ради ТОВ "Сибірська лабораторія урбаністики" Сергій Маяренков. Цей проект був заснований на кількох принципах, розповів він: багатофункціональність (у ньому передбачають і житлові будинки, і адміністративна, і торгова частини), збереження історичного середовища, невеликий масштаб (максимальна висота будівель - чотири поверхи), екологічність та природних каркас, а також мобільність і відкритість. Як зазначив Сергій Маяренков, модернізація вже існуючої території приверне до неї інвестиції.

"Як показав 130-й квартал, за рахунок того, що середа зроблена комплексно, територія стає інвестиціний привабливою Це ключовий момент, щоб не перекладати весь фінансовий тягар на адміністрацію.", - Сказав Сергій Маяренков.

В даний момент вся підготовча робота за проектом вже завершена, ведуться роботи по внесенню змін до містобудівної документації, проходять громадські слухання.

"Теоретично на наступний рік влітку можна почати ці об'єкти будують", - сказав Сергій Маяренков.

Пішохідний маршрут не повинен стати суто торговим, підкреслив спікер Думи Іркутська Дмитро Бердников, до нього мають бути включені і культурні центри, тоді це прівелечет не тільки жителів Іркутська, а й туристів.

Нагадаємо, як розповів раніше мер Іркутська Віктор Кондрашов, основні фінансові зобов'язання за проектом торгової осі візьмуть на себе приватні підприємці та бізнесмени. За рахунок муніципалітету панірує звести дороги, а також провести благоустрій. Розвиток проекту торгової осі став можливим після ліквідації "шанхайки".
 

Аналоги у Росії

Схожі проекти є і в інших російських містах, де масово збереглася дерев’яна забудова. Так, у Якутську історичний квартал «Старе місто» було створено раніше за «Іркутську слободу», і проектувальники якої відвідували цей об’єкт. Будинки тут зведені за кресленнями кінці ХІХ – початку ХХ століття та ще більш ранніх проектів. Функціонально комплекс дуже схожий – там також розміщені кафе, магазини, ресторани, магазини, художні та ремісничі майстерні і багато іншого. Крім того, це також улюблене місце як самих городян, так і туристів. Правда, там наполовину менше будівель, ніж планується відреставрувати в рамках проекту 130 кварталу.

Подібні місця є і в Томську, і в Уфі, Казані – але таке поєднання і різноманіття будинків старої дерев'яної архітектури і сучасних функцій є лише у «Іркутській слободі», за що проект отримав у 2012 році визнання фахівців національного масштабу – золотий диплом і премію «Кришталевий Дедал». 

Джерела, окрім наведених у статті: sdelanounas.ru, skyscrapercity.com, wikipedia.orgirk.rukievcityproject.livejournal.com

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.