800 прикладів змін міського простору

Бюро міського планування з бразиського міста Сан-Пауло urb-i запустило онлайн-галерею фотографій Google Street View, що наочно демонструють зміни у міському середовищі провідних міст світу – на користь людей.

«Ми молода багатопрофільна група, що складається з міських дизайнерів і економіста, що базується в Сан-Паулу, Бразилія. Наше бажання – змінити сприйняття людей про їхнє місто. Частина нашої місії  – «відкрити очі», обмінюватися знаннями про те, що означає на практиці хороший міський дизайн і як він впливає на наше життя в містах» – говориться у презентації команди.

Загалом на сайті представлено понад 800 прикладів міських трансформацій, 25 з яких ми наводимо тут. Коментарі – Григорій Мельничук, координатор ГО Платформа розвитку міст.

Афіни

Розвитка доріг дуже нагадує українські міста: припарковані машини, якийсь мікроавтобус-маршрутка. Переходи, розмітка - "ні, не чули!" У 2014 році бокова вуличка перетворилася на пішохідну зону з якісним мощенням, а трафік по основній вулиці каналізували - за допомогою чіткого виділення транзитної смуги і паркувальних карманів. Тротуари захищають стовпчики, на переході - пониження борбюру. Щоправда, розмітка так і не з'явилася.

Барселона

Невеличкий бульвар біля пам'ятника і раніше існував як пішохідна зона, а на проїздах існувало обмеження швидкості у 30 км/год. Але у 2012 році багато змінилося: один з проїздів закрили, об'єднавши пішохідну зону посередині та один з не надто широких тротуарів.

Барселона

Будь-який асфальтований майданчик, що не використовується у активному русі, може перетворитися на стихійну парковку. А коли тротуарів не виділено - то навіть у очевидних місцях автомобілісти ставитимуть машини так, що просто ніде буде пройти. Повернути тротуари людям нескладно - чітко їх визначити, захистити стовпчиками, а де потрібно - влаштувати пішохідний перехід. Ось така проста ілюстрація, що автомобілі, як вода, заповнюють будь-яке вільне місце.

Будапешт

Ця масштабна реконструкція відбулася в рамках проекту "Нові головні вулиці". Автомобілецентризм довів окремі куточки центру міста до повної деградації, тож діяти довелося радикально. Двосмуговий тунель було ліквідовано, натомість з'явилася знову звична наземна вулиця з однією проїжджою смугою, смугою для паркування та широкими тротуарами з місцями під літні тераси кафе. І на вулиці знову з'явилися люди!

Кейптаун

Каналізування трафіку на перехрестях робить безпечнішими пішохідні переходи - не треба виглядати з-за припаркованих машин, та й довжина переходу скорочується. Замість суцільних паркувальних смуг - кармани, стовпчики. І на вулиці нарешті з'явилося озеленення!

Коппенгаген

Ще один приклад, коли навіть двосмугова одностороння дорога може бути закрита на користь пішохідної зони.

Ла-Корунья, Іспанія

Всього два роки відділяє вулицю з вузькими незручними тротуарами, заставленими обабіч машинами, - і сучасний вуличний простір, де є і паркувальні кармани, і озеленення з лавками, яких просто не було. А одна проїжджа смуга лишилася!

Лодзь, Польща

Максимально можлива ширина проїжджої частини, відсутність озеленення та вузькі тротуари - так виродилося чимало вулиць у історичних центрах європейських міст. Та якщо змінити пріоритети - з'явиться і зелень, і пішохідна інфраструктура, а "закритий" фасад перетвориться на вуличне кафе. Проїзд лишився - але він виділений бруківкою, з натяком, що автомобілі тут небажані.

Мадрид, Іспанія

Ще один приклад, коли вироджену вулицю без зелені і з вузькими тротуарами перетворюють на зручний прострі для людей - а не для машин. Проїзд лишився - але паркування тут тепер немає.

Манчестер, Великобританія

Район малоповерхової забудови - тут пішохід на першому місці. Це підкреслено не лише розширеними тротуарами, а  й піднятим перехрестям, що перетворилося на величезного "лежачого поліцейського". Швидко тут не поїздиш!

Марсель, Франція

І знову до великих перетворень. Тут тепер замість естакади і жахливого проїзду без тротуарів - звивиста (для зниження швидкості) наземна вулиця з якісним пішохідним простором. Тут тепер і зелень, і відкриті фасади, і люди на вулиці.

Нью-Йорк, США

Створити пішохідну зону нескладно: всього декілька клумб і небагато столиків.

Париж, Франція

Розв'язка з величезними зайвими асфальтованими територіями - дуже нагадує українські міста. Але у Парижі після реконструкції тут помістили і трамвай, і автобусний пересадочний хаб, і місце для автомобільних смуг лишилося.

Париж, Франція

Звична для нас справа - величезний автомобільний простір на площі. Та парижани вирахували, що краще вільне місце віддати пішоходам. Так з'явилося звичайне перехрестя - і публічні простори.

Париж, Франція

Продовжимо про знесення естакад. Тут у Парижі замість неї збудували лінію швидкісного трамваю.

Париж, Франція

І ще одне аналогічне місце у французській столиці.

Ріо-де-Жанейро, Бразилія

Надширокі вулиці можна навіть забудовувати! Так замість глухої стіни на вулиці тепер торгові площі.

Сеул, Південна Корея

Зменшують кількість смуг навіть на мостах. Так. у Сеулі скоротили вдвчі кількість смуг - і отримали широкі тротуари і навіть променад з креативними лавками.

Сан-Маріно

У історичному центрі пріоритет людей над машинами очевидний. Так і в Сан-Маріно на площі прибрали десяток машин - і отримали чудовий туристичний простір.

Сеул, Південна Корея

Знову Сеул і знову демонтаж естакад. Вулиця без цих бетонних монстрів виглядає набагато людянішою і привабливою. 

Чаттанога, США

Впорядкування простору, кожен клаптик має мати свою функцію - ось рецепт дієвих перетворень.

Чикаго, США

За рахунок зайвих смуг руху можна створити додаткові зелені зони.

Штутгарт, Німеччина

Затишна, але тісна вуличка може перетворитися на широку пішохідну зону, привабливу для відвідувачів магазинів.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.