Як перевантаження нищить українські дороги

Основна причина "убитих" доріг в тому, що жага прибутку замінила перевізникам совість, – вантажівки постійно перевищують встановлені норми ваги. Перевізникам простіше дати водієві 200 гривень для хабара інспектору, ніж витратити тисячі для того, щоб відправити товар кількома рейсами, а не одним. Директор департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку і автомобільних перевезень Мінінфраструктури Роман Хміль у своїй колонці на порталі Liga.net пояснив, хто і як руйнує дороги, скільки перевізники економлять на перевантаженні і скільки через це втрачає держава (тобто ми з вами) і що з цим робити.

Дороги - надзвичайно дорогий вид інфраструктури: нова дорога коштує від $ 1 млн за 1 км. Для того, щоб вона окупилася, згодом по ній потрібно перевозити вантажі протягом 10-12 років. Витримує дорога тільки ту вагу, на який розрахована, інакше швидко руйнується. Підприємці – перевізники часто не приймають це до уваги у своїх розрахунках, намагаючись максимізувати свій прибуток вже сьогодні. Тим самим, перевантажений автотранспорт створює надмірне навантаження на дорожнє полотно, що веде до його руйнування.

Якщо вантаж перевозиться згідно норм, то витрати перевізника на акциз (який він платить, купуючи пальне), приблизно покривають шкоду, що наноситься дорозі. Це дозволяє відновити дороги і вони будуть у хорошому стані дуже довго. Однак більшість перевізників через відсутність вагового контролю в останні роки стали істотно порушувати норми. У результаті економлячи 10000 грн на 100 км проїзду, перевізник завдає шкоди дорозі на 60000 грн. І ми бачимо, що це призвело до катастрофи - у нас немає коштів на відновлення доріг, адже з таким підходом вони не окупаються.

Цю проблему неможливо вирішити будівництвом більш "потужних" доріг, здатних витримувати більш важкі вантажівки. Відповідно до закону Радівське, збиток дорозі збільшується експоненціально росту навантаження на неї. Тому дороги, що витримують більшу вагу, виходять значно дорожче на 1 кг ваги, ніж існуючі сьогодні. І в українському умовах, коли інтенсивність руху в три рази нижче, ніж у Європі, ніколи не окупляться. Навіть у Європейських країнах є тільки 3-4 країни, де такі дорогі дороги існують: Іспанія, Франція, Греція, Нідерланди. У США, Великобританії, Німеччини і т.д. будують дороги, витримують не більше 11 тонн на вісь вантажівки.    Вирішення проблеми: зважувати, ремонтувати і карати Саме тому Міністерство інфраструктури ініціювало кілька заходів, які дозволять навести порядок на дорогах країни і почати їх системно відновлювати. Наше завдання - захистити дороги за допомогою ефективного вагового контролю та відремонтувати їх за 5-10 років (залежно від наявного фінансування).

 

У тому, що ми пропонуємо, немає нічого унікального, – ми не хочемо винаходити велосипед. Ті норми, які ми пропонуємо ввести, є такими ж, як і в більшості країн Європи і в наших сусідів – в країнах СНД. Просто потрібно зробити так, щоб ці прості "правила гри" стали однаковими для всіх і покарання за їх порушення було істотним – 2000 євро, як у Польщі, або 10000 євро, як у Німеччині.

 

Немає ніякого сенсу дозволяти перевезення роздільних вантажів з перевищенням вагових норм. Зараз в Україні можна купити "індульгенцію" (розмір якої від 1800 грн і не покриває збиток нанесений дорозі). При цьому вже зараз перевізники намагаються не платити навіть цю суму. Простіше дати хабар інспектору – 200 грн – і їхати далі. Паралельно будуємо нову дорожню інспекцію, яка всі процеси при зважуванні буде реєструвати на відео. Цього немає в жодній країні світу.   Дороги місцевого значення здатні витримувати не більше 7 тонн на вісь автомобіля. Відповідно всі успішні країни забороняють на місцевій мережі автодоріг рух авто з перевищенням цих вагових норм. У нас на сьогодні по дорозі витримує 7 тонн, часто їздять вантажівки з 11-20 тоннами на вісь. Ось і знищуються дороги на наших очах, скільки б їх не ремонтували.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.