Як містом можна керувати містом через Facebook

Кузнецовськ – українське місто, у якого вийшло впровадити систему електронної демократії.

Віталій Матицький на своїй сторінці у фейсбуці розповідає, як в.о. мера міста Ігор Куц використовував сучасні загальнодоступні технології в управлінні містом. На виборах 25 жовтня 2015 року він балотувався на посаду мера, однак не здобув посаду міського голови, ставши депутатом міськради.

«Почалося все з розуміння того, що дно вже під ногами. в.о. мера, Ігор Куц, опинився в новому кабінеті зі старими проблемами і порядком пошарпаної скарбницею. Ігор вирішив розхитати статичність ситуації, кинувшись клич в Facebook:

«Друзі, шукаю людей в команду патріотів, готових якісно міняти в місті ВСІ! Пост отримав величезний резонанс. Деякі активісти зайнялися забезпеченням безпеки і створили ГО "Муніципальна варта". Деякі взяли на себе творче дозвілля дітей, створивши хендмейд майстерню "Творча Кузня". Одні надавали безкоштовну юридичну консультацію і навчали людей відстоювати свої права, інші зайнявся ремонтом дворів у складчину з міським бюджетом, треті створювали ОСББ і допомагали це робити іншим. Деякі жителі були впевнені, що IT врятує світ і, звичайно, їх рідне місто.

1. ЦНАП (центр надання адміністративних послуг) став єдиною точкою контакту жителя з міськвиконкомом і хабом для всіх його послуг. Коли послуга готова (наприклад, оформили папери) - приходить SMS з проханням забрати результат. Можуть відсканувати і вислати на електропошту.

2. Представники влади (мер міста, директор комунального підприємства, начальник ЦНАП) реагують на всі повідомлення в Facebook і Telegram як на офіційні запити, відзначають один одного в повідомленнях городян і звітують про зроблене в коментарях.

3. У будь-якого жителя є можливість повідомити про проблему в місті декількома способами. Можна повідомленням через Telegram. Або викласти проблему на усебачення в систему OpenCity. Або звернутися офіційно до мера через iGov. Або написати меру / директору КП в Фейсбук ... Єдина умова - реальні імена та прізвища. Акаунти "Кіса-киця" або "Хоробрий дятел" не рекомендовані, повідомлення навряд чи підуть в обробку.

4. Прийом мешканців мером жорстко не регламентований. Якщо чиновник є на місці, то до нього запросто можна зайти "в гості" і поставити запитання. Оскільки народ, в основному, пише онлайн, то черг на прийом не спостерігається.

5. Загальноміські питання жителі вирішують через петиції. Для влади важливо розуміти ставлення людей до освітленого питання або проблеми, які вимагає капітальних інвестицій. Тому петиція повинна набрати 100 голосів за три місяці, і тільки потім вона піде на розгляд меру або депутатам. Таким чином, наприклад, в місті з'явився стадіон зі штучним покриттям, замінені ліхтарні ртутні лампи на LED і побудована безкоштовна "гойдалка". До речі, Кузнецовськ - перше місто в Україні, що реалізував у себе петиції.

6. Не знаєте, чи грає ваша дитина в ігровому містечку, або чи працює сьогодні базар? Не проблема. Зайдіть на міський сайт і подивіться в режимі реального часу, адже по місту розставлені веб-камери з цілодобовою онлайн трансляцією.

7. Кузнецовськ - єдине місто в області, який підключився до системи iGov, яка дозволяє отримувати державні послуги через інтернет.

8. Внутрішні процеси всередині ЦНАП та міськвиконкому побудовані на системі електронного документообігу "УкрДок", що максимально спрощує і прискорює роботу чиновників. Немає простою папірців: документи оформляються дуже швидко, навіть якщо якогось чиновника немає на місці (наприклад, поїхав у відрядження). Бізнес особливо радий.

9. Працює електронний запис діток в реабілітаційний центр.

10. Відкрили безкоштовний коворкінг. Тепер молодь може пиляти свої стартапи без зайвих витрат на офіс. Працює так: показуєш меру свій проект, реєструєшся і працюй! Стіл, стілець, інтернет, санвузол, чайник, вазон. Якщо потрібно, то можуть навіть надати безкоштовний хостинг для PHP / HTML / MySQL.

11. Центр міста покритий безкоштовним, муніципальним Wi-Fi.

І це тільки саме основне і "велике". Дрібні рішення (контроль роботи службовців в міськвиконкомі, опитування городян в соцмережах, моніторинг проблем і т.п.) навіть і описувати не стану - аж надто багато букв вийде.

 

Плани щодо майбутнього розвитку

Однак на цьому робота реформаторів не закінчилася. У планах ще безліч амбітних і корисних проектів. Наприклад:

1. Висновок держ. закупівель за гроші міського бюджету на відкриті торги в інтернеті через підключення до системи ProZorro.

2. Надання 100% державних послуг через систему iGov.

3. Короткий аварійно-інформаційний міський номер. Можна звертатися з будь-якого адекватного приводу: залишити аварійну заявку, запитати про погоду на завтра, дізнатися номер телефону поліклініки, попросити викликати таксі, уточнити адресу потрібної організації, запитати, що робити при укусі бджоли або чим годувати вомбата Смайлик «smile»

4. Реалізація міського порталу "Кабінет городянина" з максимальною кількістю інструментів та даними, які потрібні жителям: його баланс комуналки, список платежів, офіційні звернення до виконавчої влади і т.д.

5. Електронна запис в поліклініку. Термінали самообслуговування в самій поліклініці.

6. Залучити до кур'єрської доставки та соціальної роботи "особливу" молодь з реабілітаційного центру. Це дозволить цим людям не тільки заробити гроші, але й краще адаптуватися до навколишнього соціуму.

7. Періодичні онлайн конференції з владою.

Фото: Вікіпедія

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.