Як зміниться вулиця Бандери у Львові після реконструкції

У Львові понад рік працюють над проектом реконструкції вулиці Бандери – першої міської вулиці, яку фахівці перепланують разом з мешканцями. 16 травня львів’янам представили остаточний ескізний проект реконструкції, який передбачає кардинальні зміни – заміну бруківки на асфальт, облаштування велосмуг та закриття ділянки перед собором св. Ольги та Єлизавети для автомобілів. Про це – стаття Ірини Рєвунової «Декомунізація Бандери», 17 травня 2017 року, zaxid.netескізний проект наданий ZAXID.NET ЛКП «Інститут просторового розвитку»

Що таке «Вулиця для всіх»?

Проект «Вулиця для всіх» реалізовує КУ «Інститут міста» за фінансової підтримки уряду Німеччини та Львівської міськради. Плануванням вулиці Бандери, яку реконструюють у межах проекту, здійснюють фахівці ЛКП «Інститут просторового розвитку» спільно з німецькими експертами та мешканцями.

Протягом року «Інститут міста» провів кілька десятків різноманітних заходів – урбан-прогулянок, воркшопів, урбан-кафе, навчальних семінарів для студентів «Львівської політехніки», зустрічей з мешканцями вулиці та всіма учасниками дорожнього руху. Усе це для того, аби максимально врахувати під час реконструкції інтереси всіх львів’ян, які користуються вулицею.

Що напланували під час зустрічей і воркшопів?

У результаті обговорень інженери «Інституту просторового розвитку» розробили три варіанти перепланування кілометрої вул. Бандери. Перший передбачав облаштування двох смуг руху, велосмуг, широкі тротуари та збереження дерев; другий – чотири смуги руху, дві з яких – спільні для автомобілів та велосипедистів, і часткове звуження тротуарів; третій – три смуги руху, велодоріжки, звуження тротуарів та вирізання значної кількості дерев.

Майже рік тривали консультації і врешті проектанти таки обрали перший варіант – максимально орієнтований на громадський транспорт, пішоходів і велосипедистів.

Чим цікавий проект реконструкції вул. Бандери?

Як зазначає директор ЛКП «Інститут просторового розвитку» Олег Шмід, вул. Бандери після перепланування буде схожою на вул. Карла Лібкнехта в німецькому Ляйпцигу.

Вул. Карла Лібкнехта у Ляйпцигу

«Коли прийшов час реконструкції вулиці Лібкнехта, влада Ляйпцига змушена була обирати, що зробити на цій вулиці – багатосмугову магістраль чи вулицю, комфортну для мешканців. Вибір впав на другий варіант. Тепер вулиця має дві смуги руху, велосипедні смуги на дорозі. Господарем цієї вулиці є трамвай, тому що він диктує швидкісний режим», – каже Шмід і зазначає, що вул. Бандери після реконструкції вийде схожою.

«Німеччина не пройшла повної історичної декомунізації, але вона пройшла тотальну декомунізацію інфрастурктури. Зараз в Україні триває процес історичної декомунізації. У нас не зустрінеш вул. Лібкнехта в жодному населеному пункті. Але Лібкнехт живе ще в багатьох наших головах, а в містобудівних проектах панують радянські ідеї минулого століття», – каже Шмід.

Відтак, проектанти вирішили перепланувати вул. Бандери за новими, не радянськими, зразаками.

Додамо, що у Львові вже є вдалий приклад повної реконструкції вулиці за європейським зразком. Торік у Львові повністю перепланували вул. Садову.

Як організують рух по вул. Бандери?

Вул. Бандери матиме дві спільні для громадського і приватного транспорту смуги руху – по одній в кожен бік. Таким чином, наголошує Олег Шмід, громадський транспорт «диктуватиме правила» приватному.

Загальна ширина дороги становитиме 10,2 м – дві смуги для транспорту по 3,25 м та дві велосмуги по 1,85 м.

Велосмуги розташують між проїжджою частиною і тротуарами. Цікаво, що велосмуги проходитимуть через зупинки громадського транспорту.

 

Велодоріжка проходитиме через зупинки громадського транспорту

 

«Велосипедна доріжка проходитиме через зупинки, проте вона буде зроблена з іншого покриття так, щоб пішоходи і велосипедисти відрізняли свої зони. Коли зупинятиметься громадський транспорт, велосипедист має пропустити пасажирів і лише після того продовжити рух. Така зупинка не є новою для Львова, вона вже реалізована на вул. Куліша», – розповідає Олег Шмід.

Чи не найбільша зміна в організації руху на вул. Бандери відбудеться перед собором св. Ольги та Єлизавети. Тут на площі Кропивницького закрить проїзд для автомобілів, зробивши частину вулиці трамвайно-пішохідною. Автомобілі об’їжджатимуть цю ділянку по своєрідному кільцю по вул. Тобілевича, Федьковича, Шептицьких (Ескіз 1).

На перехресті з вул. Антоновича і вул. Митрополита Андрея прокладуть третю трамвайну колію для тих трамваїв, які не повертають на вул. Київську, а їдуть прямо в напрямку центру. Для цих трамваїв облаштують нову зупинку за перехрестям (Ескіз 3).

Якими будуть тротуари?

Важливо, що проект реконструкції передбачає зручні й широкі тротуари. При цьому тут вперше застосують прийом розділення тротуару на зони.

Транзитну зону замостять зручною для ходіння плиткою великого розміру, інфраструктурну зону біля дерев (на якій стоятимуть стовпці, знаки, стовпи освітлення тощо) та так звану «фасадну» (призначену для влаштування літніх майданчиків та інших конструкцій біля будинків) – іншими видами плитки.

Крім того, на перетинах вул. Банедри з невеликими бічними вулицями (Карпінського, Коновальця, Архітекторською) зроблять неперервні тротуари. Таким чином не пішоходи переходитимуть дорогу, а автомобілі виїжджатимуть на пандус і перетинатимуть тротуар.

Що з паркуванням?

Зараз автомобілі паркуються на вул. Бандери хаотично – на тротуарах або посередині дороги між смугами. Під час реконструкції на вулиці передбачать низку паркомісць.

 

Паркомісця облаштують між деревами

«Паркування передбачене в «мертвому» просторі вулиці між деревами, тротуаром і проїжджою частиною, який ніхто не використовує», – каже Олег Шмід.

Крім того, на перехресті з вул. Героїв УПА та вул. Митрополита Андрея облаштують кишеню паркомісцями.

А з громадськими просторами?

На вул. Бандери планують облаштувати громадські простори в сквері біля собору Ольги та Єлизавети (костел Ельжбети), на площі біля пам’ятника Бандері, будинку органної музики (костел Марії Магдалини). Проте це окремі, хоча й пов’язані з основним, проекти. Над ними ще працюють фахівці.

З вулиці зникне бруківка?

Уся проїжджа частина буде асфальтована. Єдине місце, де покладуть бруківку, – це паркомісця. Таким чином парковки візуально відокремлять від дороги і тротуарів.

Як наголошує Олег Шмід, бруківку на проїжджій частині вулиці класти недоцільно, оскільки вона створює шум і вібрації, від яких руйнуються історичні будинки.

Крім того, під час опитування більшість мешканців підтримали заміну бруківки на асфальт.

А дерева?

Дерева не зникнуть. Більше того, проект реконструкції передбачає зрізання лише кількох дерев і натомість висадку більшої кількості нових. При цьому саме дерева стануть своєрідною природною межею між парковками та пішохідними зонами.

Лише дві смуги руху на вул. Бандери. Все місто зупиниться?

Ні. Як розповів інженер компанії А+S, яка провела моделювання потоків транспорту до та після реконструкції вул. Бандери, Віталій Бойко, значних проблем після зменшення кількості смуг руху на вулиці не буде.

Згідно з моделюванням, після реконструкції зросте середня швидкість приватних автомобілів та громадського транспорту. В той же час зросте середній час затримки руху, що пов’язано зі звуженням проїжджої частини за рахунок утворення велосипедних доріжок. Утім, за словами Віталія Бойка, така затримка руху не буде критичною і значних проблем не створить.

Коли ж вулицю таки реконструюють?

Зараз інженери завершили створення ескізного проекту. Протягом 2017 року фахівці ще мають розробити робочий проект реконструкції, яким передбачити більш дрібні деталі, види дорожнього покриття, мощення тротуарів тощо.

Почати реконструкцію планують найімовірніше у 2018 році.

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.